Kanser tedavisinin tamamlayıcısı: Hipertermi

Onkoloji alanında en prestijli dergilerden olan Lancet Oncology’de 2002’de yayımlanan bu makalede;

Yazının kaleme alındığı tarihe kadar gerçekleştirilen klinik araştırmalardan ve hipertermik yöntemlerden yola çıkarak konunun önemi anlatılmış ve yol gösterici bilgiler verilmiştir.

Bu çalışmadan da anlaşılacağı üzere hipertermi, uzun süredir kanser alanında kullanılmakta ve önde gelen kanser otoriteleri tarafından da kabul edilmekte ve önerilmektedir.

Tümörlü bölgenin ısısını 40-43 santigrad dereceye kadar yükseltilmesi ile, radyoterapi ve kemoterapi gibi kanser tedavi yöntemlerinin etkinlikleri artırılabilmektedir. Bu bağlamda hipertermi, tamamlayıcı bir kanser tedavi yöntemidir.

Yeni nesil hipertermi teknolojileri, planlama sistemleri ve modelleme araçları ısıyı daha kontrollü ve homojen dağıtabilmeye olanak sağlamaktadır.

Kanser tedavisinde hiperterminin etki mekanizmaları

Birçok klinik çalışma hiperterminin radyoterapiye eklendiğinde tümörde bölgesel kontrolü (meme kanseri ve melanomda) ve genel sağkalımı artırdığını (baş-boyun kanserleri, glioblastoma ve rahim ağzı kanseri) göstermiştir.

Isı ile harekete geçen immünoterapi ilaçları (aşı gibi) veya gen tedavisiçalışmaları bu alanda umut vaad eden diğer gelişmelerdir.

Kaynak:

Wust P, Hildebrandt B, Sreenivasa G.

Hyperthermia in combined treatment of cancer.

Lancet Oncol. 2002 Aug;3(8):487-97.