Tüm Vücut Hipertermi Nasıl Uygulanır

5. Tüm vücut hipertermi nasıl uygulanır

Hastanın klinik durumu ve yandaş hastalıklarına (kalp hastalığı, şeker, tansiyon ve diğer hastalıklar) göre tedavi şekli hekim tarafından kararlaştırılmaktadır. Hastanın tedavisine karar verildikten sonra hastanın başlangıç vücut ısı değeri de önemlidir.

Tedavi şekli ona göre değişmektedir. Kanser hastalarında vücut ısı regülasyonu bozulduğu için hastalardaki vücut ısısı da farklıdır. Başlangıç vücut ısısı 35,7 0C olan hastayla 37.2 0C olan hastanın tedavi protokolü aynı değildir. Hastaya göre hekim tarafından karar verilmektedir. Tüm vücut hipertermi uygulaması süresince vücut ısınız, nabzınız ve kalp elektronuz takip edilecektir. Tedavinizin şeklini temel belirleyecek olan da vücudunuzun ısıya karşı verdiği reaksiyondur.

Tüm vücut hipertermi esnasında vücut metabolizma hızı artmakta buna kalp hızında ki artış da eklenmektedir. Kalp hızındaki artış kalbi zorlamaktadır. Bu nedenle kalp ritminiz ve kalp hızınız tedavi süresince monitör yardımıyla izlenecektir ve belirli bir seviye üzerine çıkmasına izin verilmeyecektir. Hekiminiz tedavi öncesi gerekli gördüğü takdirde kardiyolojik değerlendirme ve kardiyoloji görüşü aldıktan sonra tedavi olmanıza izin verebilir.

Klininigimizde ekstrem hipertermi tekniği uygulanmamaktadır. Sadece hafif ve orta tüm vücut hipertermi teknikleri uygulanmaktadır.

Hipertermi klinik çalışanlarımız hipertermi eğitimlerini almışlardır ve sertifikalıdırlar.

Tedavide Alman menşeli Heckel HT-3000 cihazı kullanılmaktadır. Sağlık durumunuzun tüm vücut hipertermi tedavisine uygun olduğu belirlendikten sonra size özel tedavi protokolü hekiminiz tarafında belirlenecektir. Tedavi sırasında vücut fonksiyonlarınızın kaydı için hasta izlem monitörü size bağlanacak ve tedavi süresince vücut fonksiyonlarınız izlenecek ve kaydedilecektir. Özellikle vücut ısınız ve kalp hızınız izlenecek ve kaydedilecektir. Hekiminiz tarafından kalp hızınız ve vücut ısınızın hedef değerleri belirlenecek ve bu düzeylerin üzerine çıkılmasına izin verilmeyecektir. Hedef vücut ısısına ulaşılınca cihaz kapatılacak ve ısı koruma moduna alınacaktır. Tedaviniz vücudunuzun verdiği reaksiyona ve hedef ısıya ulaşılma süresine göre 4-6 saat arasında sürecektir.

Tedaviniz esnasında hekiminizin uygun gördüğü tedaviler de uygulanabilir.