Tarihte hipertermi

Tarihte hipertermi

Mısır’daki hekimler, meme tümörünün tedavisinde ısıyı sık kullanmıştır. Yunanistan’da ünlü hekim Hipokrat (M.Ö. 460–370, tıp biliminin babası olarak kabul edilir) tümör tedavisinde hipertermi kullanmıştır. Hipertermi ile ilgili ünlü sözü ise “ilaç tedavisi etkili olmazsa ameliyat, ameliyat işe yaramazsa hipertermi uygulanabilir. Ancak hipertermi işe yaramazsa faydalı olacak başka bir tedavi yöntemi yoktur” olmuştur. Öncesinde erizipel (yılancık), ciddi enfeksiyon veya yüksek ateşe bağlı olarak bazı hastaların malign (kötü huylu) tümörlerinin yok edildiği 1866’dan beri birçok raporda mevcuttur: Coley Toksinleri. Akabinde, araştırmacılar hiperterminin diğer tedavilerle uygulandığında tümör üzerinde tedavi etkisini artırabileceğini gösteren vakaları rapor etmişlerdir.

Moksibusyon (deri üzerine ham pamuk (moxa) uygulanarak tahriş meydana getirilmesi, bu şekilde gerçekleştirilen deri koterizasyonu), demirle dağlama ve ilaçlı banyo gibi eskiden kullanılan kanser hipertermi yöntemlerinden sonra, 19. yüzyılda erizipel (yılancık) hastalığı ile kanserli kişi infekte edilerek tüm vücut hipertermisi geliştirildi. Bu gelişim yavaş oldu ve tıpta 1980 yıllarına kadar uygulanmadı. Kanserde termal (ısı) tedavi için ilk uluslararası konferans 1975 yılında Cenevre’de düzenlendi. Amerikan Kanser Derneği kanserde termal tedavi ile ilgili ilk uluslararası konferansını 1978 yılında düzenledi ve halen yılda bir kez bu konferans düzenlenmektedir.

Hipertermi biyolojisinde ise bilim insanları düşük ateş, ısı şok proteini, hipertermi ve bağışıklık, hipertermi ve ısı toleransı, moleküle dayalı termal biyolojinin neden olduğu tümör ölümü (apoptoz) ile ilgili önemli başarılar elde etmiştir.

Bağışıklık sistemi immünoterapi

Sağlıklı bir birey, enfeksiyon gibi hastalıklara artan bir sıcaklıkla yani ateşle reaksiyon verir. Yüksek vücut ısısı bağışıklık (immün) yanıtını artırmayı tetikler. Vücut ısısı bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.  Devamı…

Kanser tedavisinde hipertermi

Hipertermi tedavi amacıyla çeşitli kaynaklardan alınan ısının vücuda yayılması ile gerçekleşen bir fizik tedavi yöntemidir. Yunanca ‘’hiper (büyük)’’ ve ‘’therme (ısı birimi)” kelimelerinden türetilmiştir ve anlamı ‘’aşırı ısınma’’dır. Devamı…